بازدید: 366 بازدید
سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش هر ساله برای تامین نیروی انسانی خود آزمون استخدامی برگزار می‌کند. درصد قبولی در این آزمون برای افراد خاص با شرایط مختلف متفاوت است. به همین دلیل برای این افراد سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است. این سهمیه به داوطلبان کمک می‌کند تا با شانس بیشتری در آزمون شرکت کرده و در آن قبول شوند. در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش برای این سهمیه‌ها شرایطی در نظر گرفته است که تنها افراد واجد شرایط می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

انواع سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش هر ساله آزمون استخدامی برگزار می‌کند که در آن تمام دانش‌آموختگان به غیر از دانش‌آموختگان دانشگاه فرهنگان و تربیت دبیر شهید رجایی می‌توانند شرکت کنند. در این آزمون برای افرادی که شرایط خاصی دارند سهمیه‌ها و امتیازاتی در نظر گرفته شده است که در ادامه به چند مورد آن‌ها اشاره می‌کنیم.

جهت دانلود کتاب درامدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران روی لینک کلیک کنید.

 

سهمیه آزاد وزارت آموزش و پرورش

سهمیه آزاد متعلق به کسانی است که هیچ گونه سهمیه‌ای به آن‌ها مانند سهمیه‌ جانبازان، ایثارگران، معلولین و غیره تعلق نمی‌گیرد و آن‌ها بدون بهره‌مندی از سهمیه در آزمون شرکت می‌کنند. این افراد حین ثبت‌نام باید سهمیه‌ آزاد آزمون استخدامی آموزش و پرورش را انتخاب نمایند. معمولا از بین افراد قبول شده، ۳ برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می‌شوند.

سهمیه آزاد وزارت آموزش و پرورش

 

سهمیه جانبازان و ایثارگران در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش

در این آزمون برای افرادی که جزو خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران هستند امتیازهایی در نظر گرفته شده است که میزان سهمیه آن‌ها ۵ درصد و ۲۵ درصد است.

  • سهمیه 5 درصد: فرزندان و همسر جانبازان کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل سابقه 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه و آزادگان با کمتر از یک سال اسارت 
  •  سهمیه 25 درصد: همسر و فرزندان شهدا و آزادگان، فرزندان و همسر جانبازان دارای 25 درصد نقص عضو و بالاتر، همسر و فرزندان آزادگان دارای دوران اسارت یک سال به بالا و خواهران و برادران شهدا

برای دانلود کتاب آن سوی مرگ روی لینک کلیک کنید.

نکات مهم در استفاده از سهمیه جانبازان و ایثاگران در استخدامی وزارت آموزش و پرورش

شما در استفاده از سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای جانبازان و ایثارگران باید به موارد زیر دقت کنید.

  • کسانی که قصد دارند از سهمیه 5 و 25 درصدی ایثارگران استفاده کنند باید حداقل ۸۰ درصد نمره قبول‌شدگان در سهمیه آزاد را کسب کنند.
  • کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر و همچنین فرزندان آزادگان با یک سال اسارت از شرایط سنی در نظر گرفته شده توسط وزارت آموزش و پرورش برای استخدام در این وزارت معاف هستند.
  • داوطلبانی که قصد دارند از سهمیه ایثارگران و جانبازان استفاده کنند باید اطلاعات هویتی خود را در سامانه سجایا ثبت کرده باشند.
  • کلیه سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش به خصوص سهمیه جانبازان و ایثارگران قابل واگذار به فرد دیگر نیست.
  • در دفترچه ثبت‌نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران به صورت جداگانه ذکر شده است. از این سهمیه تنها کسانی که سهمیه آن‌ها تایید شده است می‌توانند استفاده کنند.
  • کسانی که سهمیه ۲۵ درصد به آن‌ها تعلق می‌گیرد. اولویت پذیرش در آن‌ها به ترتیب از جانبازان، آزادگان، فرزندان شاهد، فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر (بر اساس درصد جانبازی) و فرزندان آزادگان با یک سال اسارت یا بیشتر است. حال در صورتی که با استخدام همه این افراد ظرفیت در نظر گرفته شده برای سهمیه ایثارگران تکمیل نشده باشد در این صورت باقی مانده ظرفیت به افراد دیگر به ترتیب همسر شهیدان، همسر جانبازان 25 درصد و بالاتر، همسر آزادگان با یک سال اسارت و بالاتر و در نهایت خواهر و برادر شهدا تعلق می‌گیرد.
  • اگر داوطلبی بر اساس قوانین و مقررات بنیاد شهید و امور ایثارگران، در اولویت‌های بالا قرار نگیرد نمی‌تواند از سهمیه ایثارگران در آزمون استخدامی استفاده کند.

 

سهمیه معلولین در استخدامی آموزش و پرورش

یکی از سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش، سهمیه معلولین است که ۳ درصد ظرفیت قبول‌شدگان را به خود اختصاص می‌دهد. کسانی که قصد دارند از سهمیه معمولان استفاده کنند باید معرفی‌نامه خود را از سازمان بهزیستی کشور ارائه دهند. آن‌ها بعد از آن می‌توانند با شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش با معلولین دیگر رقابت کنند.

بعد از آن که موفق به کسب نمره قبول شدند ۲ برابر ظرفیت دعوت به مصاحبه می‌شوند. در صورتی که ظرفیت و جنسیت متناسب با رشته‌های مورد نظر در استخدامی وزارت آموزش و پرورش وجود داشته باشد می‌توان برای رقابت با داوطلبان آزاد، استخدام سهمیه معلولین را به صورت مضاف افزایش داد. همچنین کسانی که قصد دارند در وزارت آموزش و پرورش در عنوان شغلی خاصی کار کنند باید توانایی‌ انجام کار مربوط به شغل خود را داشته باشند.

برای دانلود کتاب آموزش قرائت قرآن کریم هیئت محققین روی لینک کلیک کنید.

سهمیه معلولین در استخدامی آموزش و پرورش

 

سهمیه حافظان قرآن در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش

در استخدامی آموزش و پرورش برای حافظان قرآن نیز سهمیه‌ای در نظر گرفته شده است. در این سهمیه، ۱۰ درصد امتیازهای کسب شده به حافظان قرآن با درجات ۱ تا ۳ تعلق می‌گیرد. کسانی که دوست دارند از این سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش استفاده کنند باید کلیه مدارک لازم جهت تایید مشمولیت استفاده از این سهمیه را در ثبت‌نام اینترنت استخدامی آموزش و پرورش در اختیار داشته باشند.

 

سهمیه بومی شهرستانی و متاهلین استخدام آموزش و پرورش

یکی از سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش، سهمیه بومی شهرستانی است. در این سهمیه افراد واجد شرایط باید در آزمون کتبی ۴۰ درصد دروس عمومی و ۶۰ درصد حیطه تخصصی را کسب کنند. بعد از آن نمره این داوطلبین با ضریب 1.4 محاسبه می‌شود. این سهمیه در حال حاضر برای تمامی شهرستان‌ها به غیر از شهر تهران و مراکز استان‌ها وجود دارد.

سهمیه متاهلین نیز سهمیه‌ای است که در آن هر فرد متاهل دارای فرزند به ازای هر فرزند خود ۲ درصد در آزمون کتبی نمره بیشتری می‌گیرد. این امتیازها نهایت تا سقف ۱۰ درصد خواهد بود.

برای دانلود حل المسائل شیمی عمومی مورتیمر فارسی روی لینک کلیک کنید.

سوالات متداول

سهمیه‌های آزمون استخدامی آموزش و پرورش کدام هستند؟

در این آزمون سهمیه ایثارگران و جانبازان، سهمیه آزاد، سهمیه متاهلین، سهمیه حافظان قرآن، سهمیه معلولین و سهمیه بومی شهرستان وجود دارد.

 

برای استفاده از سهمیه ایثارگران باید اطلاعات هویتی خود را در کدام سامانه ثبت کنیم؟

شما برای استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون استخدامی آموزش و پرورش باید در سایت سجایا ثبت‌نام کرده باشید.

 

سهمیه معلولین در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش چند درصد است؟

این افراد ۳ درصد از سهمیه آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش را به خود اختصاص می‌دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب