بازدید: 418 بازدید
شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش

کلیه علاقه‌مندان به استخدام در وزارت آموزش و پرورش باید شرایط آن را داشته باشند. رعایت شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش برای این داوطلبان الزامی است. در صورتی که آن‌ها تمام شرایط مندرج در دفترچه راهنما را نداشته باشند نمی‌توانند در آزمون استخدامی شرکت کنند. هر چند که موفق شوند نمره کتبی را به دست بیاورند از ادامه فرایند استخدامی منع خواهند شد. در حال حاضر شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش به شرایط عمومی، اختصاصی، سنی و بومی تقسیم می‌شود که همه آن‌ها را بیان خواهیم کرد.

 

شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش کدام چیست؟

همان طور که در بالا عنوان کردیم کلیه داوطلبان باید شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش را رعایت کنند که شرایط عمومی شامل کلیه داوطلبان ثبت‌نام در آزمون می‌شود. آن‌ها پس از بررسی و در صورت واجد شرایط بودن باید در این آزمون ثبت‌نام نمانید. این شرایط همیشه در دفترچه راهنمای آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش عنوان می‌شود که طبق آخرین دفترچه‌ای که توسط سایت سنجش منتشر شده است، شرایط عمومی داوطلبان شرکت در آزمون به شکل زیر خواهد بود.

جهت دانلود کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی به عنوان یکی از کتاب های پرطرفدار کلیک نمایید.

شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش کدام چیست

 

شرایط عمومی ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش

 • داوطلبان باید تابع ایران باشند.
 • به دین اسلام یا یکی از ادیان موجود در قانون اساسی معتقد باشند.
 • به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران احترام بگذارند و آن‌ها را رعایت کنند.
 • داوطلبان مرد باید کارت پایان دوره خدمت یا کارت معافیت خدمات خود را ارائه دهند.
 • داوطلبان برای رشته‌های شغلی که قصد دارند در آن‌ها استخدام شوند، باید سلامت جسمانی داشته باشند.
 • داوطلبان نباید به مواد مخدر و دخانیات اعتیاد داشته باشند.
 • متقاضیان شرکت در آزمون نباید سابقه محکومیت جزایی موثر داشته باشند.
 • ممنوعیت استخدام در دستگاه‌های اجرایی را نداشته باشند.
 • جزو نیروهای خرید خدمت دستگاه‌های اجرایی و یا بازنشسته نباشند.
 • داوطلبان کارشناسی و کارشناسی ارشد باید بین ۲۰ تا ۴۰ سال سن داشته باشند.

 

شرایط اختصاصی ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش

داوطلبان شرکت در آزمون، باید شرایط اختصاصی ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش را نیز داشته باشند. این شرایط برای داوطلبان خاصی عنوان شده است که باید آن‌ها را رعایت کنند که آن‌ها را می‌توانید در دفترچه ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش مشاهده کنید. طبق اطلاعات مندرج در این دفترچه، شما باید شرط احراز تحصیلی (تجانس رشته و مقطع تحصیلی) را در هر کد شغلی رعایت کنید و مطابق با در آزمون ثبت‌نام نمایید. حال در ادامه به شرایط اختصاصی ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش برای داوطلبان اشاره می‌کنیم.

برای دانلود کتاب فارسی عمومی پیام نور روی لینک کلیک نمایید.

 • استخدام در مشاغل آموزش و پرورش بومی گزینی دارد. لذا داوطلبانی که بومی شهرستان به استثنای شهر تهران و مراکز استان‌ها هستند، در اولویت قرار خواهند گرفت. (بر اساس قانون اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 99/06/16 مجلس شورای اسلامی)
 • داوطلبانی که در آزمون استخدامی وزارت آموزش قبول شدند باید یک سال دوره مهارت آموزشی خود را طی کنند. کسانی که در این کلاس‌ها و امتحانات دوره مهارت‌آموزی شرکت نکنند، به منزله انصراف آن‌ها از ادامه فرایند استخدامی خواهد بود.
 • کلیه قبول‌شدگان در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش باید در زمان ثبت‌نام برای دوره مهارت‌آموزی خود مدرک روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم و مدرک ICDL را ارائه دهند. در صورتی که آن‌ها این مدارک را نداشته باشند باید متعهد شوند که قبل از آزمون جامع دوره مهارت‌آموزی آن‌ها را ارائه دهند.
 • کلیه قبول‌شدگان باید دوره ضمن خدمت خود را پس از موفقیت در دوره مهارت‌آموزی طی کنند.
 • فارغ‌التحصیلان مراکز تربیت معلم، دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی نمی‌توانند در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنند؛ زیرا آن‌ها متعهد به خدمت در وزارت آموزش و پرورش هستند.

 

شرایط اختصاصی ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش

 

شرط سنی ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش

یکی از شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش که بسیار مهم است، شرایط سنی است. در این شرایط شما باید به محدوده سنی تعریف شده برای داوطلبان مختلف دقت کنید و مطابق با آن در آزمون شرکت نمایید.

 • داوطلبان دارای مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس باید بین ۲۰ الی ۴۰ ساله داشته باشند.
 • کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25% و بالاتر، فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر از شرایط سنی تعیین شده معاف هستند.
 • متقاضیان دارای حضور داوطلبانه در جبهه به حداکثر سنی آن‌ها اضافه می‌شود. این مدت زمان، همان طول دوره حضور داوطلبانه آن‌ها در جبهه، مدت زمان بستری و یا استراحت پزشکی آن‌ها در اثر مجروحیت در جبهه‌ها است.
 • کسانی که پدر، مادر، همسر، برادر و خواهر شهید هستند، ۵ سال به حداکثر سنی آن‌ها اضافه می‌شود.
 • کسانی که در طول جنگ تحمیلی توسط دشمن بعثی یا گروه‌های ضدانقلاب اسیر شدند به حداکثر سنی آن‌ها، مدت زمان اسارت و حضورشان در جبهه اضافه می‌شود.
 • افرادی که متاهل و دارای فرزند هستند، به ازای هر فرزند آن‌ها یک سال به سقف سنی آن‌ها اضافه می‌شود. این رقم به میزان حداکثر ۵ سال خواهد بود.
 • افرادی که همکاری تمام وقت با واحدهای دولتی آموزشی و تربیتی آموزش و پرورش داشته‌اند، به حداکثر سنی آن‌ها مدت زمان همکاری آن‌ها اضافه می‌شود.

برای دانلود کتاب دانش خانواده و جمعیت  کلیک نمایید.

شرایط بومی داوطلبان ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یکی از شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش این است که آن‌ها باید بومی باشند. در حال حاضر این قانون برای شهر تهران و مراکز استان‌ها وجود ندارد. حال برای این که شما با مفهوم بومی بودن بیشتر آشنا شوید آن را در ادامه بیان خواهیم کرد.

 • در صورتی که داوطلب متولد یا ساکن شهرستان محل تقاضا با سابقه سکونت حداقل ۱۰ سال باشد، به عنوان بومی آن منطقه تلقی می‌شود.
 • باید شهرستان محل تولد مندرج در شناسنامه داوطلب با شهرستان مورد تقاضا او یکسان باشد.
 • داوطلب برای این که سکونت ۱۰ ساله خود را در شهرستان محل تقاضا اثبات کند باید استشهاد محلی ارائه دهد. در استشهاد محلی باید مهر نیروی انتظامی وجود داشته باشد. این فرم را باید زمانی که جهت استخدام رسمی می‌خواهید معرفی‌نامه ارسال کنید باید ارائه نمایید.

شرایط بومی داوطلبان ثبت‌نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش

 

 • کسانی که دوست دارند از بومی گزینی استقبال کنند باید به هنگام ثبت‌نام گزینه «من متقاضی استفاده از اولویت بومی هستم» را کلیک کنند. البته این گزینه برای داوطلبان تهرانی و مراکز استان‌ها وجود ندارد.
 • حال اگر هر گونه اختلاف یا ابهامی در مورد شهرستان محل تولد داوطلب وجود داشته باشد در این صورت اداره کل ثبت‌احوال استان مربوطه آن را تعیین خواهد کرد.
 • اگر داوطلبی بتواند گواهی تحصیل در دوره‌های ابتدایی و متوسطه اول و دوم دبیرستان را با مهر تایید اداره آموزش و پرورش شهرستان مورد تقاضا دریافت کند می‌تواند به سابقه سکونت خود اضافه نماید. در واقع او به این روش می‌تواند بومی شهرستان مورد تقاضا شود. البته باید فرم استشهاد محلی خود را نیز ارائه دهد که در آن عنوان شده است این داوطلب در حال حاضر در این شهرستان سکونت دارد.

برای دانلود کتاب درامدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران کلیک کنید.

 

سوالات متداول

شرایط ثبت‌نام استخدامی آموزش و پرورش چگونه است؟

کلیه داوطلبان باید شرایط عمومی، اختصاصی، سنی و بومی گزینی را داشته باشند که در بالا در مورد آن‌ها صحبت کردیم.

 

حداقل مدرک مورد نیاز برای ثبت‌نام در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش چیست؟

کلیه دارندگان مدرک فوق‌دیپلم می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش ثبت‌نام و شرکت کنند.

 

چه کسانی در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش از شرایط سنی معاف هستند؟

کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 25% و بالاتر، فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر از شرایط سنی تعیین شده در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش معاف هستند.

3.7/5 - (3 امتیاز)

ادامه مطلب