بازدید: 764 بازدید
شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای

شغل معلمی و دبیری یکی از پر متقاضی‌ترین شغل‌های کشور است که در آن افراد زیادی تلاش می‌کنند با مدرک‌های مختلف در آن استخدام شوند. حال با توجه به این که داوطلبان با مدرک دیپلم می‌توانند در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی قبول شوند. آیا امکان استخدام با مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای نیز وجود دارد؟ و شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای چیست؟‌ آیا با مدرک دانشگاهی فنی و حرفه‌ای و یا مدرک بالاتر در این گروه آزمایشی می‌توان در آموزش و پرورش استخدام شد. با توجه به این که سالانه داوطلبان زیادی پیگیری این موضوع هستند. لذا در ادامه به شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای اشاره می‌کنیم.

 

 آیا با دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توان در دانشگاه فرهنگیان قبول شد؟

شاید در ابتدا لازم باشد از خود سوال کنید که آیا با دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توان در دانشگاه فرهنگیان و تربیت‌معلم قبول شد. در حال حاضر دانشگاه فرهنگیان به رشته تربیت‌معلم اختصاص دارد که در آن داوطلبان گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان می‌توانند در آن شرکت کنند. در واقع در دانشگاه فرهنگیان رشته‌های مختلفی عرضه می‌شود که در آن داوطلبان گروه‌های مختلف آزمایشی می‌توانند تحصیل کنند.

با توجه به مطالب بالا می‌توانید دریابید که شما با مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای نیز می‌توانید در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید؛ اما به یاد داشته باشید که مدرک دیپلم شما باید نظام جدید باشد یا این که اگر مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای قدیمی دارید باید مدرک پیش‌دانشگاهی را نیز ارائه دهید.

برای دانلود کتاب انقلاب اسلامی ایران مصطفی ملکوتیان روی لینک کلیک کنید.

 

 آیا با دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توان در دانشگاه فرهنگیان قبول شد

 

شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای چیست؟

داوطلبانی که قصد دارند در دانشگاه فرهنگیان قبول شوند باید در یکی از گروه‌های آزمایشی بالا در کنکور سراسری شرکت کنند و با حداقل تراز ۶۵۰۰ در این دانشگاه قبول شوند. البته سن آن‌ها باید حداکثر ۲۴ سال و معدل کل دیپلم آن‌ها ۱۴ باشد. همچنین آن‌ها باید در مصاحبه حضوری و معاینات پزشکی نیز نمره قبولی را کسب کنند.

لذا می‌توان دریافت که شرایط استخدام در آموزش پرورش برای داوطلبان بسیار سخت است و آن‌ها باید در رقابت سنگین کنکور برای قبولی در این دانشگاه شرکت کنند. در حالی که آن‌ها بعد از قبولی در دانشگاه فرهنگیان از همان ابتدای ورود حقوق دانشجویی دریافت می‌کنند و بعد از فارغ‌التحصیلی نیز در این وزارت استخدام رسمی خواهند شد. در طول دوره تحصیل در این دانشگاه از مزایا و امکانات دیگری نیز برخوردار خواهند شد؛ امکانات خوابگاهی و تغذیه رایگان از جمله آن‌ها هستند.

 

آیا با مدرک‌های دانشگاهی فنی و حرفه‌ای می‌توان استخدام آموزش و پرورش شد؟

در بالا در مورد شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای صحبت کردیم و بیان کردیم که شما با مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توانید در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید؛ اما آیا می‌دانید با داشتن مدرک‌های دانشگاهی فنی و حرفه‌ای نیز می‌توان در وزارت آموزش و پرورش استخدام شد و به عنوان یک نیروی رسمی در این سازمان مشغول به فعالیت شد؟

برای دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام روی لینک کلیک کنید.

در حال حاضر برخی از داوطلبانی که مدرک دانشگاهی فنی و حرفه‌ای دارند می‌توانند در صورت داشتن شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای در آزمون استخدامی آن شرکت کرده و در صورت کسب نمره قبولی، استخدام رسمی‌ شوند. البته آن‌ها بعد از آن که نمره کتبی را در آزمون به دست آورند باید در مصاحبه حضوری و معاینه پزشکی نیز قبول شوند و بعد از آن باید دوره مهارت‌آموزی یک ساله خود را سپری کنند تا بتوانید در آزمون جامع شرکت کنند. وقتی در آزمون جامع نمره قبولی را به دست آورند به عنوان نیروی رسمی در وزارت آموزش و پرورش استخدام خواهند شد.

حال در ادامه به برخی از رشته‌های دانشگاهی فنی و حرفه‌ای اشاره می‌کنیم که شما با دریافت مدرک کارشناسی آن‌ها می‌توانید در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنید.

  • هنرآموز ساخت و تولید

مهندسی قالب سازی  – مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید  – مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید  – مهندسی ماشین ابزار  – مهندسی ساخت و تولید

  • هنرآموز نقشه‌کشی عمومی

علمی کاربردی معماری  – معماری داخلی  – مهندسی معماری  – مهندسی معماری گرایش شهرسازی  – مهندسی تکنولوژی معماری

  • هنرآموز ساختمان

مهندسی تکنولوژی گرایش ساختمان  – مهندسی تکنولوژی ساختمان  – مهندسی عمران گرایش عمران  – مهندسی اجرایی عمران  – مهندسی معماری و شهرسازی  – مهندسی تکنولوژی عمران گرایش عمران  – مهندسی فناوری عمران گرایش ساختمان سازی

  • هنرآموز ماشین‌های کشاورزی

تکنولوژی ماشین‌های کشاورزی  – مهندسی ماشین‌های کشاورزی

  • هنرآموز صنایع فلزی و جوشکاری

جوشکاری  – صنایع فلزی – مهندسی تکنولوژی جوشکاری  – مهندسی مواد گرایش جوشکاری – مهندسی فناوری جوش

 

آیا با مدرک‌های دانشگاهی فنی و حرفه‌ای می‌توان استخدام آموزش و پرورش شد

 

برای دانلود کتاب تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی روی لینک کلیک کنید.

 

  • هنرآموز (استادکار تاسیسات)

کاردانی تاسیسات گرایش حرارتی، تهویه و تبرید، حرارت مرکزی و تهویه مطبوع، حرارتی و برودتی

  • هنرآموز (استادکار کامپیوتر)

کاردانی فنی نرم‌افزار کامپیوتر  – کاردانی فنی سخت‌افزار کامپیوتر – کامپیوتر گرایش فناوری اطلاعات و ارتباطات

  • هنرآموز گرافیک (انیمیشن)

تلویزیون و هنرهای دیجیتالی

  • هنرآموز متالورژی

مهندسی متالورژی ریخته‎‌ گری  – مهندسی تکنولوژی متالورژی ذوب فلزات  – مهندسی مواد و متالورژی  – مهندسی متالورژی گرایش متالورژی عمومی  – مهندسی متالورژی گرایش مواد  – مهندسی متالورژی گرایش آهن و فولاد  – انتخاب و شناسایی مواد-مدلسازی  – مهندسی متالورژی گرایش ذوب فلزات

همان طور که در بالا اشاره کردیم این‌ها تنها چند مورد از رشته‌های دانشگاهی فنی و حرفه‌ای هستند که شما با داشتن مدرک آن‌ها می‌توانید در آزمون استخدامی شرکت کنید. حال برای کسب شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای آن‌ها می‌توانید به دفترچه راهنمای آن رجوع کنید. در حال حاضر این رشته‌ها بدون کنکور در دانشگاه‌های آزاد و علمی کاربردی ارائه می‌شوند. لذا شما به راحتی می‌توانید در آن‌ها بر اساس سوابق تحصیلی ثبت‌نام و تحصیل کنید.

 

جهت دانلود کتاب فارسی عمومی پیام نور روی لینک کلیک کنید.

 

سوالات متداول

آیا با دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توان در دانشگاه فرهنگیان قبول شد؟

شما در صورتی که مدرک دیپلم هر کدام از ۵ گروه آزمایشی را داشته باشید می‌توانید در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید. لذا شما با داشتن دیپلم فنی و حرفه‌ای می‌توانید در این دانشگاه قبول شوید.

 

شرایط استخدام آموزش و پرورش فنی حرفه‌ای چگونه است؟

شما باید حداقل تراز ۶۵۰۰ را در کنکور سراسری به دست بیاورید و سن شما حداکثر ۲۴ سال و معدل کل دیپلم ۱۴ باشد.

 

چگونه لیست کامل مدرک‌های دانشگاهی فنی و حرفه‌ای را برای استخدام آموزش و پرورش تهیه کنیم؟

شما برای تهیه لیست کامل رشته‌های فنی و حرفه‌ای باید به دفترچه راهنمایی ثبت‌نام همان سال مراجعه کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب