بازدید: 3808 بازدید
شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم

افرادی زیادی به دنبال این هستند که آیا آموزش و پرورش با مدرک دیپلم استخدام می‌کند؟ آیا امکان استخدامی با همه دیپلم‌های نظری، فنی حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم یا نظام جدید وجود دارد. در حال حاضر این دسته از افراد در صورت داشتن شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم می‌توانند در آن استخدام شوند. شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم برای افراد مختلف متفاوت است که در صورت داشتن آن‌ها می‌توانند در این وزارت مشغول به کار شوند.

 

شرایط استخدام در آموزش و پرورش با مدرک دیپلم چیست؟

اگر هدف شما از شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم این است که آیا با مدرک دیپلم می‌توان در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کرد؟ باید یادآوری کرد که شرکت در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش با حداقل مدرک فوق‌دیپلم وجود دارد. به طوری که شما با داشتن مدرک دیپلم نمی‌توانید در این آزمون شرکت نمایید. البته به اطلاع می‌رسانیم که رشته‌های ارائه شده برای دارندگان مدرک فوق‌دیپلم نیز بسیار محدود هستند و آن‌ها تنها در چند رشته‌های شغلی خاص می‌توانند شرکت کنند؛ اما دارندگان مدرک‌های کارشناسی به بالاتر می‌توانند با داشتن شرایط شرکت در آزمون در آن ثبت‌نام نمایند.

جهت مشاهده و دانلود کتاب اندیشه اسلامی 2 روی لینک کلیک کنید.

شرایط استخدام در آموزش و پرورش با مدرک دیپلم چیست

 

محصول پیشنهادی

دانلود کتاب ریاضی عمومی 2 توماس

۱۰,۰۰۰ تومانخرید محصول

روش‌های استخدام در آموزش و پرورش با مدرک دیپلم

در بالا عنوان کردیم که شما با داشتن مدرک دیپلم نمی‌توانید در آزمون‌های استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنید؛ اما با این حال امکان استخدامی در این وزارت برای این داوطلبان وجود دارد. در ادامه این روش‌ها برای شما عنوان می‌کنیم.

 

قبولی در دانشگاه فرهنگیان با مدرک دیپلم

یکی از روش‌هایی که شما به وسیله آن می‌توانید در وزارت آموزش و پرورش استخدام شوید، این است که در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید. برای قبولی در این دانشگاه لازم است شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم از طریق دانشگاه فرهنگیان را داشته باشید. بدین ترتیب در کنکور سراسری ثبت‌نام کرده و در این دانشگاه قبول شوید. البته برای قبولی نهایی لازم است شما در مصاحبه حضوری نیز شرکت کنید.

بعد از آن که شما وارد دانشگاه فرهنگیان شدید از همان بدو ورود حقوق دریافت خواهید کرد. بعد از گذراندن ۴ سال تحصیلی در این دانشگاه به صورت رسمی در این وزارت استخدام می‌شوید.

دارندگان دیپلم می‌توانند در ۵ گروه آزمایشی مختلف در رشته‌های دانشگاه فرهنگیان قبول شوند؛ بنابراین در ابتدا شما باید دقت کنید که به کدام رشته‌ها علاقه دارید تا در کنکور سراسری آن رشته شرکت کنید. به عنوان مثال داوطلبانی که قصد دارند به عنوان معلم آموزش ابتدایی مشغول به کار شوند می‌توانند در ۳ گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی کنکور دهند؛ اما اگر دوست دارند در یکی از رشته‌های آموزش ریاضی و آموزش فیزیک تحصیل کنند باید در گروه آزمایشی ریاضی شرکت نمایند.

برای دانلود کتاب انقلاب اسلامی ایران مصطفی ملکوتیان به عنوان بهترین کتاب رویدادهای انقلاب اسلامی کلیک کنید.

به یاد داشته باشید که شما پس از قبولی در دانشگاه فرهنگیان از طریق آزمون کتبی باید در مصاحبه حضوری و معاینات پزشکی نیز نمرات لازم را کسب کنید. بدین ترتیب لازم است از شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم اطلاع داشته باشید. به عنوان مثال اگر شما بیماری‌های خاصی داشته باشید نمی‌توانید در این وزارت مشغول به کار شوید؛ بنابراین، این معیارها را از قبل بررسی نمایید. حال بعد از آن که شما تمام این مراحل را با موفقیت پشت سر گذاشتید، باید تعهدنامه‌ای را امضا کنید. در آن تعهدنامه متعهد می‌شوید که به میزان دو برابر طول دوره تحصیلات خود در دانشگاه فرهنگیان در این وزارت خدمت کنید.

 

قبولی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

یکی از روش‌هایی که شما با مدرک دیپلم می‌توانید در وزارت آموزش و پرورش استخدام شوید این است که از طریق کنکور سراسری در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی قبول شوید. این دانشگاه مانند دانشگاه فرهنگیان است که در آن فارغ‌التحصیلان به عنوان دبیر در وزارت آموزش و پرورش استخدام خواهند شد. لذا آن‌ها نیز باید از شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم از طریق دانشگاه شهید رجایی اطلاع داشته باشند. همه این شرایط معمولا در دفترچه کنکور ذکر شده است.

با قبولی در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی علاوه بر این که شما به عنوان نیروی رسمی وزارت آموزش و پرورش مشغول به کار خواهید شد. می‌توانید حقوق دانشجویی، خوابگاه، امکانات رفاهی و غیره را نیز دریافت کنید. حقوق دانشجویی شما که به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد در هر سال نیز افزایش می‌یابد و شما می‌توانید از مزایا آن استفاده نمایید.

قبولی در دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی

 

تحصیل در رشته‌های مورد نیاز آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش

حال اگر موفق نشدید از روش‌های بالا در وزارت آموزش و پرورش استخدام شوید می‌توانید در یکی از رشته‌های مورد نظر این وزارت تحصیل کرده و با مدرک کارشناسی خود در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنید. در حال حاضر رشته‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از طریق آن در این وزارت استخدام شوید؛ اما در ادامه به چند مورد از رشته‌های تحصیلی را که امکان تحصیل در آن بدون کنکور وجود دارد، عنوان می‌کنیم.

جهت دانلود کتاب تاریخ تحلیلی صدر اسلام روی لینک کلیک نمایید.

 • روانشناسی
 • مشاوره
 • آموزش ابتدایی
 • آموزش علوم تجربی
 • شیمی محض
 • شیمی کاربردی
 • مهندسی شیمی
 • علوم تربیتی
 • آموزش زبان و ادبیات فارسی
 • زبان و ادبیات عربی
 • زیست‌شناسی
 • فلسفه
 • تاریخ
 • مهندسی برق
 • حسابداری
 • و …

تمام این رشته‌ها بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری در دانشگاه‌های آزاد، غیرانتفاعی، پیام نور و غیره ارائه می‌شوند. به طوری که شما می‌توانید در یکی این از آن‌ها تحصیل نمایید. به یاد داشته باشید مدرک تحصیلی که از دانشگاه‌های کشور بدون شرکت در کنکور سراسری کسب می‌کنید مورد تائید وزارت آموزش و پرورش هستند. این وزارت آزمون استخدامی خود را هر ساله برگزار می‌کند. لذا شما با توجه به مدرک تحصیلی و دیگر شرایط استخدام آموزش و پرورش می‌توانید در آن‌ها شرکت نمایید؛ اما به یاد داشته باشید که در این آزمون‌ها محدودیت سنی وجود دارد که باید آن را رعایت کنید.

 

سوالات متداول

شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم چیست؟

در حال حاضر کلیه دارندگان مدرک دیپلم نمی‌توانند به صورت مستقیم در وزارت آموزش و پرورش استخدام شوند. آن‌ها باید مدرک تحصیلی خود را ارتقا داده تا در این وزارت مشغول به کار شوند.

 

شرایط استخدام آموزش و پرورش با مدرک دیپلم از طریق دانشگاه فرهنگیان چیست؟

شما باید در کنکور سراسری شرکت کنید تا در دانشگاه فرهنگیان قبول شوید. برای این کار لازم است نمره قبولی در کنکور سراسری، مصاحبه حضوری و معاینات پزشکی را کسب نمایید.

 

آیا با مدرک دیپلم می‌توان در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کرد؟

شما باید حداقل مدرک فوق‌دیپلم داشته باشید تا در آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش شرکت کنید. البته لیست رشته‌های شغلی که با مدرک فوق‌دیپلم ارائه می‌شوند نیز بسیار محدود هستند.

3.5/5 - (6 امتیاز)

ادامه مطلب