بازدید: 393 بازدید
استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد

طبق تغییراتی جدیدی که در فرایند استخدام آموزش پرورش در سال‌های اخیر رخ داده است، امکان استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد وجود دارد. به طوری که کسانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند می‌توانند در این وزارت مشغول به کار شوند؛ اما شرایط استخدام آن‌ها چگونه است و آیا همه کسانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند می‌توانند در این وزارت مشغول به کار شوند.

 

رشته‌های مورد نیاز برای استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد

همان طور که در بالا اشاره کردیم در حال حاضر وزارت آموزش و پرورش از میان داوطلبانی که کارشناسی ارشد دارند، استخدام می‌کند. شما برای این که بتوانید در این آزمون شرکت کنید باید در رشته‌های مورد نیاز این وزارت مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید تا با شرکت در این آزمون و یا تحصیل در دانشگاه فرهنگیان در به عنوان نیروی استخدامی جدید کار کنید. دقت کنید شما با داشتن مدارک تحصیلی مقاطع دیگر نیز می‌توانید در این آزمون شرکت کنید. در حال حاضر لیست رشته‌های مورد نیاز برای استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد را اشاره می‌کنیم.

جهت دانلود کتاب درامدی تحلیلی بر انقلاب اسلامی ایران روی لینک کلیک کنید.

علوم تربیتی (تمامی گرایش‌ها)، علوم تربیتی تکنولوژی آموزشی، ارزشیابی آموزشی، برنامه‌ریزی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی عمومی، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی سلامت، روانشناسی اسلامی، روانشناسی تربیتی، روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی، روان شناسی بالینی، روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، روانشناسی بالینی گرایش خانواده، روانشناسی عمومی، روان شناسی گرایش روانشناسی دین، سنجش و اندازه‌گیری (روان‌سنجی)،تاریخ، تاریخ انقلاب اسلامی، تاریخ معاصر جهان اسلام، الهیات و معارف اسلامی و ارشاد (تمامی گرایش‌ها)، تکنولوژی آموزشی، مدیریت آموزشی، جامعه شناسی، مردم‌شناسی، زبان و ادبیات فارسی (ادبیات تطبیقی، آموزش زبان فارسی، ادبیات پایداری، ادبیات روایی، ادبیات عامه، ادبیات کودک و نوجوان، ادبیات معاصر، نظریه و نقد ادبی، ویرایش و نگارش)، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات فارسی ویژه غیرفارسی زبانان، علوم اسلامی (زبان و ادبیات فارسی)، علوم اجتماعی گرایش دبیری علوم اجتماعی، جامعه شناسی انقلاب اسلامی، مطالعات فرهنگی، مطالعات فرهنگی و رسانه، مشاوره (مشاوره توان‌بخشی، مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره مدرسه)، مشاوره و راهنمایی، علوم شناختی، علوم شناختی (توان‌بخشی شناختی، روان شناسی شناختی، ذهن، مغز و تربیت) مدیریت آموزشگاهی، تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش، تحقیقات آموزشی، اسلام و روانشناسی اجتماعی، روانشناسی اسلام گرایش روانشناسی مثبت‌گرا، ریاضیات و کاربردها (تمامی گرایش‌ها)، ریاضی کاربردی (تمامی گرایش‌ها)، الهیات و معارف اسلامی (تمامی گرایش‌ها)، معارف اسلامی و تبلیغ، تاریخ تمدن اسلامی، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، حکمت و کلام شیعی، علوم اسلامی گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه، فلسفه و کلام اسلامی، کلام تطبیقی، مدرسی اخلاق اسلامی، مدرسی انقلاب اسلامی، مدرسی تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، مدرسی مبانی نظری اسلام، مدرسی معارف قرآن و حدیث، منطق فهم دین و گواهی‌نامه سطح (3) علوم/ دروس حوزوی

در میان این رشته‌ها یک تبصره وجود دارد که در آن حافظان درجات 1 تا 5 قرآن کریم با داشتن مدرک کارشناسی یا داشتن گواهینامه سطح ۲ به بالاتر با تحصیلات حوزوی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند.

رشته‌های مورد نیاز برای استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد

 

نحوه ثبت‌نام در آزمون استخدامی وزارت آموزش پرورش با مدرک فوق‌لیسانس

اگر شما جزو یکی از فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد رشته‌های بالا باشید می‌توانید با مراجعه به سایت سنجش به نشانی Sanjesh.org در آن ثبت‌نام نمایید؛ اما قبل از ثبت‌نام در این آزمون لازم است از شرایط شرکت در آزمون اطلاع داشته باشید و مطابق با آن در این استخدامی ثبت‌نام نمایید. معمولا دفترچه راهنمای داوطلبان در سایت سنجش قرار دارد که با دانلود آن می‌توانید تمام بخش‌های این آزمون را مطالعه کنید.

در حال حاضر زمان ثبت‌نام در آزمون استخدام آموزش و پرورش از طریق فوق لیسانس 1402 منتشر نشده است؛ اما مهلت ثبت‌نام آن برای سال گذشته از ۱۰ اسفند ماه به مدت یک هفته بوده است؛ بنابراین شما در این محدوده زمانی می‌توانستید به سایت سنجش مراجعه کرده و برای ثبت‌نام آن اقدام نمایید.

برای دانلود کتاب آن سوی مرگ یکی از رمان های معروف ایرانی روی لینک کلیک نمایید.

شما بعد از آن که در آزمون استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد در سایت سنجش ثبت‌نام کردید، باید ۳ یا ۴ روز قبل از تاریخ برگزاری آزمون برای دریافت کارت ورود به جلسه به این سایت مراجعه کنید. با دریافت کارت ورود به جلسه حتما پرینت آن را با خود به همراه ببرید. حال در صورتی که نمره قبولی را در آزمون کتبی کسب کردید، به عنوان یکی از قبول‌شدگان چند برابر ظرفیت به مصاحبه حضوری دعوت خواهید شد.

مصاحبه حضوری وزارت آموزش و پرورش همراه با معاینات پزشکی است که در آن شما باید بخش‌های مختلف بدن خود مانند چشم، شنوایی‌سنجی، روانپزشکی و غیره را معاینه کنید. بعد از آن که در این مراحل نیز پذیرفته شدید می‌توانید به عنوان یک نیروی جدید پس از گذراندن دوره مهارت‌آموزی در وزارت آموزش پرورش مشغول به کار شوید.

 

شرایط سنی آزمون استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد

شما برای این که بتوانید در آزمون استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد شرکت کنید باید شرایط سنی داشته باشید. طبق آخرین اطلاعات منتشر شده از این وزارت کلیه داوطلبان با حداکثر سن ۴۰ سال می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. هم‌چنین کسانی که متاهل و دارای دو فرزند هستند به ازای هر فرزند خود می‌توانند به حداکثر سنی خود یک سال اضافه کنند.

آن دسته از داوطلبان مردی که دوره خدمت سربازی خود را گذراندند به حداکثر سنی آن‌ها اضافه می‌شود. این محدوده سنی به طول دوره خدمات آن‌ها بستگی دارد و مطابق با آن است؛ بنابراین اگر طول دوره خدمت کسی ۱۸ ماه یا ۲۴ ماه باشد به حداکثر سنی استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد او ۱۸ یا ۲۴ ماه اضافه می‌شود.

"شرایط

 

استخدام آموزش و پرورش کارشناسی ارشد از طریق دانشگاه فرهنگیان

همان طور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم شما با مدرک کارشناسی ارشد علاوه بر آزمون استخدام آموزش و پرورش می‌توانید از طریق دانشگاه فرهنگیان نیز در این وزارت استخدام شوید. طریقه قبولی در دانشگاه فرهنگیان نیز بدین گونه است که در آن داوطلبان برای کنکور کارشناسی ارشد شرکت کرده و در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان را انتخاب می کنند. بعد از قبولی در دانشگاه باید دو سال را در آن تحصیل کنند و مدرک مرتبط خود را دریافت نمایند تا بتوانند به عنوان یک فرهنگی در وزارت آموزش پرورش استخدام شوند.

برای یادگیری قرائت قرآن می توانید روی لینک دانلود کتاب آموزش قرائت قرآن کریم هیئت محققین کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

آیا امکان استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد وجود دارد؟

کلیه داوطلبانی که مدرک کارشناسی ارشد دارند می‌توانند از طریق آزمون استخدامی و یا دانشگاه فرهنگیان در وزارت آموزش پرورش استخدام شوند.

 

رشته‌های مورد نیاز برای استخدام آموزش و پرورش از طریق کارشناسی ارشد کدام هستند؟

در حال حاضر رشته‌های زیادی وجود دارند که علوم تربیتی (تمامی گرایش‌ها)، علوم تربیتی تکنولوژی آموزشی، ارزشیابی آموزشی، برنامه‌ریزی آموزشی، برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی شخصیت، روانشناسی عمومی، روان شناسی اجتماعی، روان شناسی سلامت، روانشناسی اسلامی، روانشناسی تربیتی و غیره از جمله آن‌ها هستند.

 

حداکثر شرایط سنتی برای استخدام از طریق مدرک فوق لیسانس در وزارت آموزش و پرورش چقدر است؟

حداکثر شرایط سنی استخدام در وزارت آموزش پرورش ۴۰ سال است. طول دوره خدمت سربازی مشمولین خدمت به آن نیز اضافه می‌شود. همچنین افراد متاهل با دو فرزند به ازای هر فرزند خود می‌توانند یک سال را به حداکثر سن خود اضافه کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

ادامه مطلب